Pozycjonowanie strony internetowej to proces bardzo złożony. Jednym z podstawowych działań obejmujących strategię promocji jest optymalizacja strony www, czyli dostosowanie i modyfikacja kodu źródłowego i treści strony internetowej pod kątem wymagań wyszukiwarek internetowych.
Wskazane typy optymalizacji mają na celu przede wszystkim poprawę struktury witryny, jej dopasowania do wyrażeń kluczowych oraz zwiększenie ruchu na stronie. Zarówno optymalizacja treści jak i kodu źródłowego odgrywają decydujące rolę w procesie pozycjonowania witryny.
Na czym więc polega optymalizacja pod kątem SEO? Na jakie elementy przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty optymalizacji strony internetowej w poniższym artykule.
Znaczniki tytułu i opisu to wizytówka strony w wynikach wyszukiwania i sposób na jego wyróżnienie. Tytuły przedstawiają tematykę wyszukanej podstrony, natomiast opisy mają na celu zachęcić użytkownik do odwiedzin. Odpowiednia modyfikacja znaczników pozwoli robotom wyszukiwarek skorelować tematykę podstrony z wyrażeniami kluczowymi. Znajdują się one w sekcji head dokumentu HTML.
Znacznik meta-title
Znaczniki tytułu powinny w jak najbardziej trafny i naturalny sposób przedstawić treść podstrony. Będzie się on różnił w zależności od typu strony – w ten sposób w tytule strony głównej powinny znaleźć się ogólne wyrażenia kluczowe, które jasno precyzując tematykę całej strony lub opisują profil działalności firmy. Dla podstron ofertowych powinny przedstawiać produkt lub usługę, która wyświetli się po kliknięciu w wynikach wyszukiwania. Warto uzupełnić tytuł o nazwę firmy w celu wzmocnienia marki. Należy również pamiętać o długości tytułu, Google nie wyświetli w tym polu treści dłuższej niż około 55-60 znaków, więc zamieszczanie zbyt dużej ilości wyrażeń nie przyniesie pozytywnego skutku. Czy należy optymalizować każdą podstronę? W pierwszej kolejności optymalizujemy stronę główną, najważniejsze strony oferty oraz najchętniej odwiedzane witryny przez użytkowników.
Podsumowując, zoptymalizowany tytuł powinien:
Znacznik meta-description
W stosunku do tytułu, opis jest mniej istotny dla pozycjonowania strony. Odgrywa za to kluczową rolę w zachęcaniu użytkownika do wejścia na stronę. W miarę możliwości powinien naturalnie opisywać zawartość podstrony z użyciem zwrotów CTA (ang. Call to Action, czyli komunikat wzywający użytkownika do działania, kliknięcia w link, zakupu) wpływających na potencjalnego klienta. Treść opisu powinna zawierać co najmniej 140 znaków. W przypadku stron opartych o bazy danych np. sklepy internetowe warto generować go automatycznie, ale pamiętając o jego unikalności i odpowiedniej prezentacji za pomocą atrybutów produktu. Pozostawienie pustego znacznika spowoduje, że Google automatycznie wyświetli w wynikach opis pobrany z tekstów na stronie, przez co tracimy kontrolę nad jego treścią.
Podsumowując, zoptymalizowany opis powinien:
Odpowiednio zoptymalizowana witryna powinna być łatwo dostępna dla użytkownika i ułatwiać indeksację robotom wyszukiwarek internetowych. Szczegółowa analiza serwisu pozwoli na określenie czy wszystkie adresy witryny powinny zostać zaindeksowane. Duplikaty podstron, strony niskiej jakości powielające schematy czy wyniki z wyszukiwarki wewnętrznej mogą obniżać wartość serwisu.
W początkowej fazie optymalizacji strony www należy zweryfikować czy witryna przekazuje instrukcje zezwalające robotom na indeksację serwisu lub wejście na stronę określone, m.in. za pomocą znacznika meta-robots lub pliku robots.txt. Niezbędna jest również weryfikacja poprawności wdrożenia znaczników canonical. Element meta-robots i canonical tak jak wymienione znaczniki tytułu i opisu są ściśle związane z kodem źródłowym i znajdują się w sekcji head witryny.
Korzystając z tagu robots o wartości noindex mamy możemy indeksowania konkretnych adresów URL w serwisie. Nie jest to blokada wejścia na stronę dla robota. Do poprawnego korzystania z tej instrukcji konieczne jest odblokowanie serwisu w pliku robots.txt. Robot wyszukiwarki odnajdując na stronie tag noindex, powinien ją całkowicie wyeliminować z wyników wyszukiwania.
Przykładowy kod źródłowy prezentujący instrukcję zezwalającą na indeksację strony:
Najpopularniejsze warianty instrukcji:
W zależności od przeznaczenia danej podstrony należy wybrać odpowiednią instrukcję. Brak znacznika meta robots w sekcji head nie jest błędem optymalizacyjnym – w takim przypadku roboty wyszukiwarek domyślnie będą indeksować całą zawartość witryny.
Inny sposobem na blokowanie adresów URL jest użycie zestawu poleceń w pliku robots.txt. Plik ten znajduję w katalogu głównym strony internetowej. Za pomocą prostych instrukcji allow/disallow możemy dowolnie blokować zasoby strony do indeksacji, głównie tych nie zawierających sekcji head jak grafiki, pliki stylu CSS lub w razie konieczności całe katalogi. Warto pamiętać, iż zablokowanie kluczowych w serwisie grafik czy skryptów nie pozwoli Google skutecznie zrenederować pełnej zawartości witryny wpływając niekorzystnie na pozycjonowanie strony. Plik robots.txt pozwala również zdefiniować typy robotów internetowych, które mają dostęp do strony.
Jak wygląda plik robots.txt?
Podstawowe instrukcje używane w pliku:
Przykładowa konfiguracja pliku robots.txt:
W takim razie kiedy korzystać z pliku robots.txt?
Jeżeli nie chcesz blokować żadnych zasobów witryny, po prostu nie umieszczaj pliku robots.txt albo wypełnij go podstawową konfiguracją.
Znacznik tag canonical również znajduję się w sekcji head dokumentu HTML. Jest to tag wskazujący adres URL do wersji kanonicznej, czyli „oryginalnej’ podstrony z której duplikowana jest treść. Korzystamy z niego w przypadku, gdy dwie podstrony w serwisie posiadają identyczne treści i są dostępne pod różnymi adresami URL. Określenie wersji kanonicznej jasno deklaruje robotom wyszukiwarek ważniejszą, oryginalną podstronę, która powinna zostać zaindeksowana.
Niestety nawet drobne błędy we wdrożeniu znacznika canonical spowodują, iż nie będzie on respektowany przez wyszukiwarkę i pozwoli na indeksację duplikatów, bądź zaburzy proces indeksacji. Podstawowe błędy we wdrożeniu związane są z podaniem nieprawidłowego odnośnika do wersji kanonicznej bądź wskazaniem błędnej domeny.
Poniżej przykład tagu, wskazującego stronę główną jako wersję kanoniczną:
Istnieją również inne sposoby określające status witryny, które wpływają na ich interpretację przez roboty wyszukiwarek. W ramach optymalizacji serwisu należy zweryfikować i monitorować także nagłówki HTTP czy instrukcje w pliku serwerowym .htaccess.
Jednym z kluczowych elementów strony przyjaznej pod kątem SEO jest prezentacja i optymalizacja treści. Składają się na nią zarówno teksty w postaci artykułów czy opisów produktów oraz media takie jak grafika, zdjęcia oraz materiały video. Kwestie dotyczące optymalizacji grafiki przedstawiliśmy już w innym artykule na stronie. Zastosowanie konkretnych zasad w tworzenia tekstu wpłynie korzystnie na pozycjonowanie witryny.
Poniżej przedstawiamy wskazówki, które zalecamy stosować przy tworzeniu wartościowych dla użytkownika treści i elementy na które zwracamy uwagę przy ich analizie pod kątem SEO.
Optymalizując i tworząc tekst na stronę pamiętaj o:
Jednym z podstawowych elementów optymalizacji treści jest zachowanie jej unikalności. Nie zawsze autor artykułu ma wpływ na unikalność po publikacji tekstu. Może zostać on skopiowany przez innych użytkowników sieci. A co w momencie, gdy duplikaty tworzą się „same”? Rozpocznijmy od definicji duplicate content.
Duplicate content (duplikat treści) – jest to powielona treść występująca zarówno w obrębie serwisu (wewnętrzne), jak i na serwisach konkurencyjnych (zewnętrzne). Powielanie treści, może zostać odebrane przez roboty jako próba manipulacji pozycją witryny w rankingach wyszukiwarek. Aby zapobiec powstawaniu duplikatów należy trzymać się kilku prostych zasad.
Wystarczy wkleić fragment treści ze strony do wyszukiwarki Google i wyświetlić wyniki wyszukiwania. W odpowiedzi pojawią się witryny na których ta treść występuje. Oczywiście na pierwszych miejscu pojawi tekst uznawany przez Google za oryginalny.
Dane strukturalne to coraz bardziej liczący się aspekt optymalizacji strony. Umieszczenie ich na stronie jest jednym elementów dostosowania strony pod kątem SEO. Umożliwiają lepsze odczytanie i analizę strony przez roboty wyszukiwarek internetowych. Pozwalają również na skorzystanie z wszystkich możliwości wyników wyszukiwania. Możesz wyróżnić swoją stronę poprzez prezentację bezpośrednio w wynikach np. oceny, przepisów czy materiałów wideo.
Stosując dane strukturalne do oznaczania elementów na stronie jak i zachowania standardu NAP zwiększamy wartość serwisu, co oczywiście pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony. Obecność w grafach wiedzy czy dodatkowe elementy w SERP mogą wygenerować większy ruch na stronę, przynosząc kolejne korzyści.
Podczas wykonywania optymalizacji można sprawdzić czy dane strukturalne są zainstalowane na stronie. Najczęściej są one umieszczone za pomocą kodu źródłowego zgodnego ze standardami schema.org. Obecność takiego kodu można sprawdzić za pomocą narzędzia do testowania danych strukturalnych udostępnionego przez Google:https://search.google.com/structured-data/testing-tool?hl=pl. Jeżeli na stronie brakuje danych strukturalnych, warto rozważyć ich wdrożenie, oczywiście stosując je zgodnie ze standardami schema.org i budową serwisu.
Obszarem dodatkowej uwagi jest technologia wykonania strony internetowej. Budując stronę przyjazną pod SEO należy zwrócić uwagę na fundamentalne elementy strony, które ułatwią późniejszą nawigację po serwisie zarówno robotom wyszukiwarek jak i użytkownikom.
Odpowiedź brzmi: NIE! Proces optymalizacji witryny to proces ciągły. Wraz z rozwojem serwisu będzie on wymagał dalszych modyfikacji i udoskonaleń. Nowe podstrony będą wymagać kolejnych działań optymalizacyjnych. Zwiększona widoczność serwisu pozwoli również na promocję na zupełnie nowe wyrażenia kluczowe. Zmieniające się trendy i ciągłe aktualizacje algorytmu wyszukiwarek wymuszają kolejne działania optymalizacyjne, dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie kondycji strony i jej obecności w internecie.
Nasi specjaliści pomogą Państwu w przebrnięciu przez wszystkie poruszone powyżej kwestie. Jesteś zainteresowany audytem SEO swojej strony? Skontaktuj się z nami.
📣 Zacznij pozycjonowanie strony już dzisiaj! 📣
Podaj adres strony, którą chcesz promować: